Právě jsem se vrátil od ukrajinských hranic 🇺🇦, převáželi jsme tři auta předem domluvených lidí z Ivano-Frankivsk do ČR 🇨🇿.

Zkrácená verze –⁠ Není pravda, že všichni mají odvoz, čeká tam snad tisíc lidí, kteří se nemají jak dostat do ČR.

Pro delší čtení pokračujte dále.

Pro ty, co rádi čtou 🙂

Na hraničním přechodu Ubla systém funguje tak, že každý člověk (aktuálně jen ženy a děti) snažící se dostat do EU 🇪🇺 si v zimě vystojí asi hodinovou řadu u jednoho otevřeného okénka na hraničním přechodu. Pokud jedou autem, čekáte kolem patnácti hodin. Každého pěšího okamžitě naloží do policejních nebo hasičských dodávek a odvezou do blízké vesnice Ubla na základní školu. Něco takového co jsem viděl tam znám jen z filmů – snad tisíc Ukrajinců namačkaných v tělocvičně, po chodbách, spousta jich stála jen venku v mrazu. Smekám klobouk, že jsem tam mezi těmi všemi ženami a dětmi neviděl nikoho brečet.

Bohužel organizátoři nemají absolutně představu kdo tam kde je ani kolik lidí tam je. Nemám jim to za zlé, asi takhle na rychlo není jiná možnost, ale chybí jim organizační tým. Bavil jsme se s jedním z organizátorů, když zjistil že mířím do Zlína, zeptal se mě kolik mám volných míst a jestli někoho můžu odvézt. Pak vytáhl několik papírů A4 ručně popsaných jmény s městem kam chtějí jet. Dostal jsem jméno a že mají být tři. Takže jsem tam chodil a volal jestli se někdo ozve a brzy jsem je našel. Většina Ukrajinců nemluví ani anglicky, takže jsme se dorozumívali slovansky 🙂 A teď to psycho pro uprchlíky – představte si, že čekáte venku v mrazu, desetiletá dcera tam spí na tašce přikrytá dekou, přijde za vámi úplně cizí člověk s tím, že jede do Zlína a vy k němu nastoupíte do auta a doufáte, že v tom lepším případě nejede na Balkán.

Když jsem viděl kolik lidí tam čeká na Brno nebo Prahu a nemá odvoz, nemáte problém přijet s autobusem a celý ho naložit lidmi. Včera tam zavítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, tak předpokladám, že se to celé již během pár dní zlepší.

Před Ukrajinci fakt smekám klobouk, jsou to borci 💪🏼 Otcové brání zemi se zbraní a ženy s dětmi zvládají skvěle tohle všechno náročné vystěhování do jiné země, kde ani neznají jazyk 👏

Děkuji organizátorovi Viktoru „Foxovi“ Šimečkovi s celým týmem, řidičům Hugovi Slezákovi, Víťovi Machovi a dalším, kteří pomáhali.

Ve Zlíně už máme přes 20 uprchlíků a další přijedou zítra, kdyby jste věděli o ubytování, ozvěte se Míši Ženožičkové, s oblečením kontaktujte Anežku Starostkovou.